0

Jak prawidłowo oszacować moc kotła?

Każdy budynek mieszkalny lub użytkowy musi być wyposażony w odpowiedni system grzewczy. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest montaż instalacji centralnego ogrzewania, która jednak musi być zasilana właściwym urządzeniem grzewczym. Wśród dostępnych opcji znajdują się zarówno pompy ciepła, jak i niezwykle popularne kotły na ekogroszek. W sklepie internetowym Hydro Polska można również znaleźć wszystkie elementy potrzebne do ich podłączenia od grzejników czy rur aż po armaturę w postaci różnych typów zaworów. Przed zakupem kotła trzeba nie tylko zdecydować się na rodzaj paliwa, jakie będzie można w nim spalać, ale też określić moc, jaką powinien on osiągać. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Dlaczego moc kotła ma znaczenie?

Montowany w budynku kocioł centralnego ogrzewania powinien być dopasowany zarówno pod względem możliwości optymalizacji kosztów wytwarzania energii cieplnej oraz komfortu użytkowania, jak i generowanej mocy. Różnice między urządzeniami wynikają zwykle nie tylko z charakterystyki zużywanego opału, ale również z konstrukcji samego urządzenia, która przekłada się na efektywność pracy kotła. Jednym z czynników wpływających na jej poziom będzie dopasowanie możliwości technicznych urządzenia do pojemności istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Gdy okaże się ona zbyt duża, w stosunku do parametrów kotła, uzyskanie potrzebnej temperatury nie będzie możliwe. Jeżeli moc kotła zostanie przeszacowana, znaczna część wytwarzanej energii będzie zmarnowana.

Jaka powinna być moc kotła?

Podstawą do wyboru mocy kotła jest określenie zapotrzebowanie budynku na energię. W nowych projektach jest ona podawana przez architekta i określana całościowo lub w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni. Gdy chodzi o obiekty starsze, przyjmuje się założenia wynikające z charakterystyki danej budowli i jej izolacyjności. Dla domów po termomodernizacji będzie to 50 W/m2. Dla budynków do końca lat 90. wynosi ono 60 do 90 W/m2, a dla lat 80. i 90. od 90 do 120 W/m2. W budynkach bez termoizolacji zapotrzebowanie osiąga między 120 a 200 W/m2.


Kontakt mit dem Shop