0

Konserwacja kotła na ekogroszek po okresie grzewczym

Kotły na ekogroszek cieszą się dużą popularnością, ponieważ są bardzo efektywne w działaniu, stosunkowo łatwe i wygodne w obsłudze, a przy tym znakomicie współpracują z zamontowanymi w większości budynków instalacjami wysokotemperaturowymi. Będą również dość oszczędne, jeżeli chodzi o koszty eksploatacji. Przystępna jest też cena zakupu kotłów na ekogroszek. Sklep internetowy Hydro Polska oferuje bardzo duży wybór takich urządzeń od renomowanych producentów w niskich cenach. Przekonajmy się, jak powinna wyglądać ich eksploatacja i konserwacja po zakończeniu sezonu grzewczego.

Jak zadbać o kocioł na ekogroszek?

Podstawowymi czynnościami obsługowymi, jeżeli chodzi o eksploatację kotła na ekogroszek, jest systematyczne uzupełnianie zapasu paliwa w zasobniku oraz usuwanie powstającego podczas działania urządzenia popiołu. Warto pamiętać o korzystaniu wyłącznie z opału dobrej jakości, ponieważ kiepski węgiel będzie skutkował powstawaniem licznych osadów, których skład chemiczny sprzyja korozji, a przy tym może powodować zwiększoną emisję zanieczyszczeń. Jeżeli zbierają się one w pobliżu wymiennika ciepła, będą też negatywnie wpływać na efektywność przekazywania energii do krążącej w obiegu wody.

Co zrobić po zakończeniu sezonu grzewczego?

Po zakończeniu sezonu grzewczego niezbędne okaże się czyszczenie kotła i przegląd jego najważniejszych mechanizmów. Uwagi wymaga komora spalania – ruszt oraz palnik. Nie obejdzie się bez oczyszczenia i sprawdzenia wentylatora doprowadzającego powietrze oraz kontroli drożności służących do jego przepływu kanałów. Liczy się też zadbanie o czystość zbiornika opału oraz podajnika. Warto usunąć resztki opału z rury oraz przyjrzeć się stanowi ślimaka. Korzystnym rozwiązaniem będzie zlecenie tych czynności serwisowi obsługującemu sprzęt danego producenta.


Contact with the store