0

Ekogroszek czy pellet – które rozwiązanie jest lepsze?

W naszym klimacie przez większą część roku panują stosunkowo niskie temperatury, niezbędne jest więc zadbanie o to, by wewnątrz budynków utrzymywać komfort termiczny. Ogrzanie obiektu mieszkalnego lub użytkowego wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiedniego systemu pozwalającego na możliwie efektywne pozyskanie i rozprowadzenie energii po wszystkich pomieszczeniach. Mimo wzrostu zainteresowania wykorzystaniem ekologicznych pomp ciepła wciąż popularnymi urządzeniami grzewczymi pozostają kotły pelletowe i kotły na ekogroszek. Sklep internetowy Hydro Polska oferuje ich szeroki wybór o różnych mocach i charakterystykach. Przekonajmy się, jakie są mocne strony używania pelletu oraz ekogroszku.

Czym charakteryzuje się ekogroszek?

Ekogroszek to węgiel kamienny poddany wcześniej procesowi sortowania i czyszczenia z pyłu oraz kamieni. Poza niewielkim uziarnieniem cechuje się wysoką kalorycznością, niską zawartością wilgoci, a także małym zasiarczeniem. Charakteryzuje się również niewielką liczbą Rogi, która świadczy o znikomej spiekalności. Ekogroszek jest przystosowany do użycia w kotłach wyposażonych w zbiorniki opału oraz podajniki automatyczne, jego wykorzystywanie jest więc mało uciążliwe. Mankamentem związanym z ekogroszkiem jest towarzysząca jego spalaniu emisja pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń oraz dużej ilości dwutlenku węgla. Jego popularność wiąże się z łatwą dostępnością, przystępną ceną oraz znaczną ilością energii uzyskiwaną ze stosunkowo niewielkiej masy.

Co wyróżnia pellet drzewny?

Pellet powstaje z rozdrobnionego drewna pozyskiwanego ze specjalnie prowadzonych upraw, a także zrębków oraz pełnowartościowych pozostałości po obróbce tartacznej czy odpadów z zakładów stolarskich i meblarskich. Jest on spajany w niewielkie wałeczki dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury, która doprowadza do uwalniania naturalnych lignin. Granulat formuje się ciśnieniowo, a następnie tnie i studzi. Pellet ma dość wysoką kaloryczność, a także przystępną cenę. Zalicza się go do OZE, a więc odnawialnych źródeł energii. Jego spalanie uwalnia mniejszą ilość zanieczyszczeń, niż ma to miejsce w przypadku węgla. Ma on też zerowy bilans, jeśli chodzi o dwutlenek węgla. Co ważne,  istnieje możliwość pozyskania dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, na zakup kotła na pellet drzewny.


Contact with the store